>
.:

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز: پروژه خط انتقال گاز ششم سراسری به‌زودی به بهره‌برداری می‌رسد

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز از راه‌اندازی خط لوله ششم سراسری پیش از آغاز فصل سرما خبر داد و گفت: طول خط انتقال گاز ششم سراسری از اهواز تا دهگلان ۶۰۰ کیلومتر است که در مسیر خود به تقاطع رودخانه پرآب کارون می‌رسد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی گاز، حسن منتظر تربتی که به منظور بازدید از عملیات ساخت خط انتقال گاز دماوند_لاریجان ، به این منطقه سفر کرده بود، درباره ویژگی‌های پلی که برای عبور خط از رودخانه احداث شده است، گفت: برای این منظور، ترانشه‌ای به طول ۲۲۰ و ارتفاع ۸۰ متر ایجاد شده که حجم ترانشه برداشته شده به یک میلیون متر مکعب می ‌رسد و هم اکنون نیز تجهیزات و ماشین آلات در مرحله لوله‌گذاری هستند.

ترانشه به فرورفتگی‌های مصنوعی یا طبیعی در سطح زمین گفته می‌شود که ژرفای آن‌ها از پهنایشان بیشتر و پهنای آن‌ها از طولشان بسیار کمتر است.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز تصریح کرد: در ابتدا قرار بود مسیر خط لوله به صورت HDD از بستر کارون عبور کند که به دلیل سنگی بودن بستر کارون این برنامه میسر نشد و تصمیم گرفتیم خط را به صورت هوایی از روی پل عبور دهیم که این اقدام با وجود حجم عظیم آب در کارون عملیاتی شد، به گونه‌ای که دو خط لوله ۵۶ اینچ (خطوط ششم و در آینده نهم) از روی عرشه عبور می کنند که این دستاورد در دنیا کم نظیر است.

تربتی از لوله گذاری روی عرشه در آینده نزدیک خبر داد و گفت: تا کیلومتر ۱۰۷ خط ششم آماده سازی شده و آماده تزریق گاز است و پیش بینی می‌شود ۹۵ کیلومتر باقیمانده نیز با پایان مسیر سازی و پیشرفت خیره‌کننده در زمینه‌های حفاری کانال، جوشکاری و لوله‌گذاری ظرف ۲ ماه آینده به بهره برداری برسد.

خط لوله ششم سراسری یکی از راهبردی‌ترین خطوط انتقال گاز کشور است که وظیفه انتقال گازهای تولیدی در عسلویه به ظرفیت روزانه ۱۰۰ میلیون متر مکعب را به استان‌های غرب و شمال غرب بر عهده دارد؛ ضمن آن‌که از مسیر های شلمچه و نفت شهر هم امکان صادرات گاز به عراق را مهیا می‌کند.

روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران


بازگشت1396/07/23
نظرات کاربران
تاييديه : تشخيص عامل غير انساني    
توجه : نظر شما پس از تایید مدیر سایت در سایت نمایش داده می شود !