>
.:

دستیابی ایران به فناوری جدید ساخت لوله های انتقال صنعت نفت

مدیرعامل یک شرکت تولید ورق فولادی گفت: ایران به فناوری طراحی و تولید ورق های ای.پی.آی که برای محیط های ترش و شیرین در پروژه های نفتی و گازی است، دست یافت و به این ترتیب علاوه بر قطع واردات و رفع نیاز صنعت نفت و گاز در داخل کشور، امکان صادرات آن نیز وجود دارد.

دستیابی ایران به فناوری جدید ساخت لوله های انتقال صنعت نفت

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، عبدالرضا محمودپور امروز (دوشنبه) در نشست خبری که در حاشیه نمایشگاه بین المللی صنعت نفت برگزار شد، افزود: کاربرد ورق های عریض فولادی اغلب در صنایع نفت و گاز و پروشیمی برای ساخت لوله های انتقال مواد نفتی، گاز و مخازن نگاهداری است.

چنانچه ترکیبات اسیدی و گوگردی در نفت و گاز بالا باشد، به آنها گاز و نفت ترش گفته می شود که برای خطوط لوله و تاسیسات صنعت نفت، مخرب هستند. به علت خورندگی بالای آنها باید از ورق های فولادی ویژه و مقاوم برای انتقال آنها به پالایشگاه ها استفاده کرد.

این فعال صنعت ورق های فولادی افزود: اکنون متخصصان ایرانی به فناوری طراحی و تولید ورق های ای.پی.آی که برای محیط های ترش و شیرین در پروژه های نفتی و گازی کاربرد دارد، دست یافته اند.

به گفته وی، پیش از این، چند شرکت معدود در منطقه خاورمیانه، اقدام به تولید این ورق ها کرده بودند و پیش از این برای اجرای طرح های صنعت نفت و گاز ناچار از واردات این ورق ها بودیم.

محمود پور یادآور شد: چنانچه حمایت شرکت های زیرمجموعه وزارت نفت از تولید این نوع ورق ها در کشور صورت گیرد، می توان بخش زیادی از نیاز داخلی را تأمین کرد.

وی افزود:قراردادی برای تأمین 40 هزار تن ورق ای.پی.آی (API) محیط های ترش با شرکت مناطق نفت خیز جنوب، در سال گذشته امضا شد و پنج هزار تن از این نوع ورق تولید و تحویل شد.

مدیرعامل فولاد اکسین خوزستان گفت : بیشتر نیاز داخل به این ورق از خارج از کشور تامین می شود،اما با تولید این ورق ها در داخل، امکان صرفه جویی 150 تا 200 دلاری در هر تن وجود خواهد داشت.

محمودپور اضافه کرد: اکنون پروژه های مهمی در بخش نفت و گاز کشور از جمله انتقال نفت کوره به جاسک به طول یکهزار و 100 کیلومتر در حال اجراست که بستر مناسبی را برای حمایت از ساخت داخل فراهم می کنند.

به گفته وی، نیاز امسال پروژه های نفت و گاز کشور به این نوع ورق 700 هزار تن است و امکان تامین نیمی از این نیاز توسط تولید کنندگان داخلی وجود دارد.

بیژن زنگنه وزیر نفت به تازگی به واحد های تابعه این وزارتخانه اعلام کرد، برای فعال سازی ظرفیت های ساخت داخل، از تولید کنندگان لوله سازی کشور استفاده کنند.

محمود پور افزود: چنانچه از تولید کنندگان این فناوری حمایت شود، علاوه بر تامین نیاز داخل، امکان صادرات این ورق های فولادی که در طرح های صنعت نفت و گاز کاربرد دارد، فراهم می شود.

به گزارش ایرنا، بیست و دومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی روز شنبه با حضور بیش از چهار هزار شرکت داخلی و خارجی در فضایی به وسعت حدود ٨٠ هزار متر مربع آغاز بهکار کرد.

بر پایه این گزارش، با توجه به اینکه بسیاری از شرکتها نماینده یک هلدینگ و یا مجموعهای مشتمل بر چند شرکت هستند، در این نمایشگاه، هزار و ١٦ غرفه داخلی به نمایندگی از حدود ٢ هزار و ٥٠٠ شرکت و ٨١١ غرفه خارجی به نمایندگی از حدود هزار و ٥٠٠ شرکت از ٣٧ کشور دنیا حضور دارند.

کشورهای چین، آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، ترکیه، روسیه، ژاپن، هلند، اتریش، کره جنوبی و استرالیا به صورت پاویون در نمایشگاه حاضر شده اند و شرکتهای معتبر فعال در صنعت نفت اغلب با حضور در غرفه یا با اعزام تیم کارشناسی خود، در این نمایشگاه حاضرند.

شرکتهای آلمانی با در اختیار گرفتن سه هزار متر مربع در بخش خارجی، بیشترین فضا و چینیها بیشترین تعداد شرکتها را به خود اختصاص دادهاند.

نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران از لحاظ وسعت و تعداد شرکتکنندگان، نخستین نمایشگاه در سطح خاورمیانه و پنجمین نمایشگاه در سطح دنیا به شمار میآید؛ از لحاظ تعداد شرکتهای خارجی حاضر در نمایشگاه بیست و دوم پس از چین، ایتالیا، هلند، فرانسه و انگلیس در رتبههای بعدی قرار دارند.

بیست و دومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی عصر روز سهشنبه (١٩ اردیبهشتماه) به کار خود پایان می دهد.بازگشت1396/02/19
نظرات کاربران
تاييديه : تشخيص عامل غير انساني    
توجه : نظر شما پس از تایید مدیر سایت در سایت نمایش داده می شود !